Home

Üdvözöljük Marzipan Vom Matthiasberg "Mador" honlapján!
(HCH Liam Vom Matthiasberg x HCH Hildegard Vom Matthiasberg) Tenyésztõ: Mészáros Lajos és Nyitrai Monika
Tulajdonos: Leidl Andrea 1108 Budapest, Pázsitfû u. 1. Mobil: +36-70-315-4758 E-mail: leidla@hotmail.com

Magamról

Kutyakiképzés

Terápia

Kozmetika

Fajtaleírás

Fajtamentés

Táplálás

Egészség

Törzskönyv

Tenyésztõk

Kiállítások

Képek

Alex

Rosco

Borbála

Linkek

Email

 

 

Mador történetek - 6. fejezet: Alex és Mador kapcsolata

Mador, Alex

Az elõzmények

Két nagytestû kankutya együtt tartásánál nagyon oda kell figyelni, hogy hosszú távon ne legyenek verekedések és a kutyák békében, a közös falka tagjaként, a kialakított hierarchia szerint éljenek. Alex nevelése, képzése során azt tapasztaltam, hogy bármennyire is nagy kutya, hogy súlyosabb, mint én vagyok, mégis nagyon odafigyel rám, pozitív módszerekkel tökéletesen képezhetõ és maximálisan elfogad engem falkavezérének, az elsuttogott parancsoknak is engedelmeskedik, nagyon érzékeny kutya. Ha felemelem a hangom, már tudja, hogy valamit nem úgy csinált, ahogy szerettem volna, és megpróbál a lehetõ leggyorsabban javítani és az elismerésemet kivívni.

Hosszas mérlegelés és töprengés után hoztam a házhoz még egy kutyát, ráadásul nagytestût és kant, Madort. A fõ cél az volt, hogy Alex ne legyen egész nap egyedül, amíg dolgozom, hogy meghosszabbítsam az akkor 9 éves kutya életét és több mozgást, több játékot vigyek a mindennapjaiba, valamint hogy vigyázzon rá és a jó irányba nevelgesse az új kiskutyát. A kutyák egymástól nagyon sokat tanulnak (néha persze azt is, amit nem kéne), és Alex már az évek során jól megismerte az én igényeimet. A leonbergiben a nagytestû hegyi kutya jelleg mellett a gyermekszeretõ, szelíd, szociális természetet kerestem.

Az elsõ napok

A kutyák átlagosan kb. 2 hét alatt napi rutin szinten megtanulnak új dolgokat, illetve szerettem volna az elsõ idõszakot jobban megfigyelni és felügyelni, ezért szabadságot vettem ki. Amikor Madort hazavittem, letettem az érdeklõdõ Alex elé, de az egyedüli, domináns házõrzõ Alex annyira ráugatott és rámorgott, hogy Mador behúzódott az autó alá (bár aztán elsõ szóra kijött). Az elsõ idõszakra készítettünk egy kis körkennelt Mador háza köré, hogy el lehessen különíteni a két kutyát. Mador kiváló, kiegyensúlyozott idegzete már akkor megmutatkozott: amikor Alex mérgesen ugatta, õ a kis kerítés másik oldalán 3 hónapja teljes tudatában visszaugatott neki és játékra hívta.

Játssz velem!

Madornál a latens tanulás (is) kitûnõen mûködik: már a negyedik napon önállóan kinyitotta a kennelajtót és játszott Alexszal. Az öreg kutya eleinte üldözte és ráncbaszedte a kiskutyát, késõbb viszont fordult a kocka, és már inkább menekülõre fogta az örökmozgó, örökjátszó kölyök játékos fülcibálásai elõl.

A kiskutya jelenléte Alexnak szerintem nagyon jót tett: sokkal toleránsabb más kutyákkal, mint eddig. Sokáig hagyja, hogy Mador harapdálja, még a hátára is hemperedik neki, mint aki behódol: de aztán amikor megelégeli a játékot, ugatásával és fenyegetõbb közelítésével egyértelmûen Mador tudomására hozza, hogy ami elég, az elég. A végén következik az elmaradhatatlan puszizkodás, egymás állkapcsának és pofájának nyalogatása (fõleg Mador részérõl), a béke és a hierarchiában elfogalt hely elismeréseképpen.

Játszom veleeeeed!
Játszom veleeeed!
Viselkedj, kölyök
Viselkedj, kölyök
Na jól van, jól van
Na jól van

Dominancia, hierarchia

A kutyafalkában nagyon fontos a hierarchia. A legerõsebb, legrátermettebb kutya lesz az ún. alfa-hím, falkavezér, a többiek behódolnak neki és követik. A mi esetünkben a kutyafalka 2 különbözõ korú egyedbõl áll csak, azonban idõvel méretben, tömegben konkurrenciát jelenthetnek egymásnak. A problémák megelõzése érdekében a kezdetektõl fogva én magam is tudatosan erõsítem az "Alex az elsõ, Mador a második" elvet. Sokan úgy tartják, hogy a nagytestû kutyát legalább egyszer jól el kell verni (!), hogy tudja, ki az úr a háznál, de nálam ez mind fizikai, mint mentális szempontból teljesen kizárt.

A dominancia-kérdéseket a kutyák nem verekedésekkel, hanem sokkal finomabb módszerekkel intézik: talán számunkra kevésbé látványosan, de nagyon hatékonyan kommunikálnak egymással testbeszéddel, gesztusokkal, hangokkal, mozgással. Külön öröm megfigyelni õket.

- interakció a gazdával

Mindkét kutya verseng a falkavezér (gazda) kegyeiért, szeretnek a közelemben lenni, szeretik, ha simogatom õket, foglalkozom velük. Mador kiképzése sok idõt és energiát igényel. Alex nehezen tûri, hogy csak Madorral foglalkozzam: ha simogatásról van szó, odajön hozzánk és nem hagyja, hogy Mador kitúrja. Ha kiülök a kertbe és Mador túl közel merészkedik hozzám, Alex fizikailag közénk áll, a kezem alá helyezkedik vagy lefekszik. Ha Mador ilyenkor közelebb jön hozzám, morgás és kitámadás a jutalma Alex részérõl. Mára már elég egy pillantás, és Mador tudja, hogy nem jöhet közelebb.

- étkezések

A zsákmányból elõször a domináns kutya vehet, ezért mindig Alex kapja elõször a reggelit és vacsorát (Alexnak elég lenne napi egyszer ennie, de Mador kedvéért, aki reggel-este eszik, õ is kap egy kis repetát). Alexnak is, mint Madornak is, le kell ülnie evés elõtt, és csak a parancsomra láthat neki. Mielõtt Mador megkapná a vitaminjait, Alex is mindig kap némi rágcsálnivalót. Amikor mindketten befejezték az evést, rögtön megnézik egymás tányérját - hátha maradt valami a másiknál. Ez a rítus a kezdetek óta megfigyelhetõ, óramû pontossággal lehet tudni a mozdulataikat.

- házõrzés

Alex az igazi házõrzõ, nagyon éber, mindig pontosan jelez - és csak akkor ugat, ha tényleg van oka rá. Mador Alex példáján tanul, és ha Alex õriz, õ is bekapcsolódik. Mindig Alex az elõjelzõ kutya, Mador pedig csak másodikként ugathat - különben õ is megkapja a beosztását Alextól. Néha Alex szundít egyet, ekkor elõfordul, hogy Mador jelez elõször, mintha csak beosztanák egymás között az õrzési feladatokat, de amint Alex felébred, visszaáll a rend.

A legfontosabb, hogy mindkét kutya elismeri a fennhatóságomat, és az elsuttogott parancsokra is gyönyörûen engedelmeskednek.

© Mador.hu