Home

Üdvözöljük Marzipan Vom Matthiasberg "Mador" honlapján!
(HCH Liam Vom Matthiasberg x HCH Hildegard Vom Matthiasberg) Tenyésztõ: Mészáros Lajos és Nyitrai Monika
Tulajdonos: Leidl Andrea 1108 Budapest, Pázsitfû u. 1. Mobil: +36-70-315-4758 E-mail: leidla@hotmail.com

Magamról

Kutyakiképzés

Terápia

Kozmetika

Fajtaleírás

Fajtamentés

Táplálás

Egészség

Történetek

Törzskönyv

Tenyésztõk

Kiállítások

Képek

Alex

Rosco

Borbála

Linkek

Email

 


Tombola

Dzsungáriai törpehörcsög (Phodopus sungorus)

Bevezetés - Fajtaleírás - Tartás - Kommunikáció - Képek - Linkek - Epilógus

Bevezetés

A MEOE NKSZ Magyar Ebtenyésztõk Országos Egyesülete Nagytestû Kutyafajták Szakosztályának 2004 óta vagyok tagja. Minden évben megrendezésre kerül az évadzáró vacsora, ahol az elõzõ Év Kutyái és Tenyésztõi pályázat gyõztesei kapnak gyönyörû kupát és oklevelet, vacsorázunk, szellemi totót töltünk ki és a tagok felajánlásaiból ill. tombola jegyek vásárlásából némi tõkét gyûjtünk a klubnak ill. a fajtamentõknek.

2012.02.04-én az NKSZ 2011 Évadzáró vacsoráját a Kastély Vendéglõben tartottuk. "Normál" tombolasorsoláson általában egy üveg bort, wellness hétvégét, kutyajátékokat stb. lehet nyerni, persze az elmaradhatatlan torta fõdíj mellett - nos, én megnyertem "az év tombola nyereményét": egy kis 5 hetes dzsungáriai törpehörcsög (Phodopus sungorus) kölyköt: mandarin színû kis kan, a Romolusz kennel felajánlásából.

Tombola.Tombola fõdíj nyertesek

Lap tetejére

Fajtaleírás

Azon túl, hogy aranyos, mégiscsak kéne róla némi ismeret:

A dzsungáriai törpehörcsög (Phodopus sungorus) besorolása: Ország: Állatok (Animalia), Törzs: Gerinchúrosok (Chordata), Altörzs: Gerincesek (Vertebrata), Osztály: Emlõsök (Mammalia), Alosztály: Elevenszülõk (Theria), Alosztályág: Méhlepényesek (Eutheria),
Öregrend: Euarchontoglires, Rend: Rágcsálók (Rodentia), Alrend: Egéralkatúak (Myomorpha), Öregcsalád: Muroidea,
Család: Hörcsögfélék (Cricetidae), Alcsalád: Hörcsögformák (Cricetinae), Nem: Phodopus, Faj: P. sungrous
Akit érdekelnek további részletek, olvassa el a Wikipediában: dzsungáriai törpehörcsög (ez volt a forrás is).

 

Dzsungáriai törpehörcsög (Phodopus sungorus) fajtaleírás:

A dzsungáriai törpehörcsög az egerekkel és a patkányokkal rokon rágcsáló.

Eredeti élõhelye Belsõ-Ázsia és az orosz sztyeppék.

Testének mérete 6-11 cm és tömege nem haladja meg az 50 grammot. Harmad akkora, mint az európai rokonai. Hátuk szürke, közepén egy fekete vonal húzódik. Hasuk fehér, farkuk pici, szemük fekete és fejükhöz képest nagy. Eredeti élõhelyükön télire bundája fehér színûre változik.

A hörcsögök kedvelik a magányt. Kb. 1 méterre a felszín alatt barlangokat ásnak maguknak. Az agyagos löszös talajt kedvelik, tehát a legjobb gabonaföldeket. A hörcsög szállásának több bejárata és számos kamrája van. Az egyik kamrát alvásra, a másikat illemhelynek használja, a többiben élelmet tárol. Éjszakai állatok, mint a legtöbb rágcsáló, szürkület után hagyják el a szállásukat és indulnak élelmet keresni.

Az étrendje fõként növényekbõl, gyökerekbõl, magvakból, levelekbõl áll, de fogyasztanak rovarokat is. Táplálékukat pofazacskójukban gyûjtik. Mellsõ lábaikat kezekként használják, ezekkel tömik a táplálékot rugalmas pofazacskójukba. Élelmiszer felhalmozók, ha bõvében vannak az élelemnek, akkor egy részét leviszik földalatti barlangjukba. Az így tárolt készlet kitart a téli hónapokban is.

A telet a jó melegen és puhán kibélelt vackukban, a készleteik közelében töltik. Téli álmot alszanak. Az alvás ideje alatt testmelegük néhány fokkal 0 C fölötti hõmérsékletre süllyed. Mihelyt kitavaszodik, és elegendõélelem kínálkozik a sztyeppén, felébrednek téli álmukból.

Ellenségei: a róka, a menyétfélék, a baglyok, és a nagyobb ragadozó madarak. Mégis a hermelin és a görény az elsõ számú ellensége. Ezek ugyanis utána mennek földalatti üregébe, és ott végeznek vele.

A szabad természetben a hörcsögök élete mindössze 2-3 év, de mivel gyorsan szaporodnak, számuk igencsak magas az eredeti élõhelyükön. A gyors szaporodásukkal pótolják az ellenségeik által okozott vesztségeket.

Ez a régóta ismert hörcsög csak néhány évtizede vált háziállattá és gazdagítja a kisállat-kereskedések választékát.

Forrás: http://torpehorcsog.fw.hu/horcsogok.html

Lap tetejére

Tartás

Terráriumban, vagy ketrecben is tarthatjuk hörcsögünket. A ketrec elonyösebb, mert szellozik, és a rácsaiba kapaszkodva is tudnak mászkálni a hörik. A mérete két állat esetén legalább 35-40 cm legyen, de figyeljünk arra, hogy milyen méretu tárgyakat, kisház, mászóka, mókuskerék stb. helyezünk el benne.

Szobahomérsékleten 20-25 C°-on érzik jól magukat. Ügyeljünk arra is, hogy a homérséklet télen se menjen 15 C fok alá. Ne tegyük a ketrecet huzatos helyre. Elhelyezésénél arra is figyeljünk, hogy közvetlenül tuzo napfény ne érje, pl.: ablak elott, mert nyáron a homérséklet annyira felmehet, hogy elpusztulnak az állatok. Elhelyezésénél az is szempont, hogy alapvetoen éjszakai állat, ezért nem elonyös abban a szobában tartani, amelyikben alszunk.

Alomként faforgácsot használhatunk. Jó minoségu a tömörített, préselt kiszerelésben kapható forgács. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen túlságosan poros, mert az állatok intenzív vakarózásához vezet. Szénát, és papírt is rakhatunk be neki, mert szétrágja, és kibéleli vele a kisházát. Papír zsebkendot NE rakjunk be, illetve olyan puha papírt, ami beleragadhat a pofazacskójába.

A terrárium berendezései:
Mindenképpen tegyünk be egy házikót, ahova bevackolhatja magát hörcsögünk. Készíthetünk mászókát, de a magasságára figyeljünk, hogy a terráriumból ne tudjon kimászni kedvencünk. Alagutat is építhetünk, mert mindenhova szeret bebújni, de erre a célra egy vécépapír guriga is megteszi. Olyan etetotálba tegyük a magkeveréket, amelyet nem tud felborítani. Fogkoptatásra vitaminos rágókövet vásároljunk, illetve tehetünk be fadarabokat is. A rendszeres edzés érdekében egy kondigép is kell, azaz egy mókuskerék, melyben a napi mozgásigényét levezeti. Kerüljük a zárt, ketrecen kívül használható gömböt, mert a hörcsög kis tömege miatt akár el is pusztulhat, ha sokáig benne hagyjuk. Ez a háromszor nagyobb testu aranyhörcsögnek ideális. A berendezéseknél kerüljük a hegyes éles tárgyakat, melyek sérülést okozhatnak hörcsögünknek.

Takarítása könnyu feladat, mert a hörcsög nagyon tiszta állat. Kiválaszt magának egy sarkot, és oda végzi dolgát. A teljes forgácsalmot elég hetente lecserélni, míg a nedves forgácsot a höri által kiválasztott sarokban akár naponta frissíthetjük, illetve a romlandó ételmaradékot, gyümölcsöt, zöldséget szintén naponta cseréljük. Így nem lesz hörcsögszag a lakásban.
A törpehörcsög szore külön ápolást nem igényel.


Rendszeresen tisztálkodik, nyelvével megnedvesített mellso lábaival mossa a fejét, és bundáját.


A kondigép fontos berendezés a mozgásigény levezetésére, az elhízás ellen.


A kishörik már háromhetes korukban felfedezik a vécépapír guriga elonyeit.

Csak két különbözo nemu hörcsögöt lehet együtt tartani.
Két egynemu felnott höri békésen nem fér meg egy terráriumban, a területükért verekedni fognak, és ha addig szelídek voltak, akkor vadakká válhatnak, az egymás ellen irányuló agresszív magatartásuk miatt.
Kifejlett állatoknál elofordulhat, hogy különbözo nemu két idegen höri sem fog párt alkotni.

A kiskorukban összeszokott párt ne válasszuk szét több napra, mert ha ismét összerakjuk oket, lehet, hogy nem ismerik fel egymást, és harcolni fognak a területükért.

A nemek megállapítása nem könnyu, foleg, ha még kicsik a hörik.
A hím és nostény között látható a különbség a nemi szerv, és a végbélnyílás közötti távolságban van, amely két szerv a nosténynél közelebb, a hímnél távolabb van egymástól. A nostények nemi szervének környéke majdnem szortelen, míg a hímeknek szorösebb. A kifejlett hímeknél jól lehet látni a kiálló heréket.

Ehhez a vizsgálathoz el kell fogni a hörit, ami ellen küzdeni fog. Ilyenkor vigyázzunk, hogy ne okozzunk neki sérülést a túl eros szorításunkkal, nehogy összeroppantsuk.

Táplálása
Ideális táplálék a kisállat kereskedésekben kapható hörcsögöknek készített magkeverék. Azt a kiszerelést válasszuk, amely vitaminokat is tartalmaz. Fogkoptató kobol is a vitaminnal dúsított változatot vegyük meg. A kalcium pótlására megfelel a díszmadarak részére készített halcsont. Így a hiánybetegségek megelozhetok.
Ivóvízre nincs szüksége, de helyette mindig legyen friss zöldség, gyümölcs a folyadék pótlására, amit naponta cseréljünk frissre.
Szinte minden olyan zöldséget és gyümölcsöt adhatunk neki, ami emberi fogyasztásra alkalmas. Ne adjunk burgonyát a keményíto tartalma miatt, továbbá citromot, csípos paprikát, hagymát, illetve olyat, amit mi sem ennénk szívesen.
Kedvenc zöldségek a répa, uborka, saláta, paradicsom, paprika, gyümölcsök közül pedig szinte mindegyik.



Tiszta kézzel nyúljunk hozzá, mert ha élelmiszer szagot, ízt érez ujjunkba harap.


A számára kedvenc ételért megküzd, és nagy erovel próbálja elvenni kezünkbol.


Egy kis csemegét is adhatunk, pl.: dió, mogyoró, szárított banán, sajt, csoki, keksz, de csak mértékkel, az elhízás és a fogszuvasodás miatt.


Egyik legfinomabb étel számára a csemegekukorica, persze nyersen fozés nélkül. A napraforgóból vágott szeletet több napig is bent hagyhatjuk a terráriumban, így mindig tud belole szemezgetni.


A terráriumba rakott táplálék mennyiségénél vegyük figyelembe a hörcsögök számát és az eleve kicsi méretét. A zöldséget, gyümölcsöt ne hagyjuk megromlani, mindig idoben vegyük ki a maradékot, és cseréljük frissre, mert megbetegszik tole hörcsögünk.
NE adjunk nekik sós, pörkölt magvakat, csak természetes állagú magvakkal etessük!

Hosszantartó kánikulában,
mikor, a szoba homérséklete, melyben tartjuk kedvenceinket 30 C° körüli, illetve magasabb, különösen nagy figyelmet fordítsunk, arra, hogy mindig friss gyümölcs, zöldség legyen a folyadék pótlására. A táplálékot nem kell apróra vágni, szeletelni, hiszen a hörik rágcsálók, egy darabban adhatjuk oda nekik az uborka, sárgarépa, vagy a paprika darabot.
A gyümölcsöt, zöldséget este, és reggel cseréljük frissre, ne hagyjuk bent, nehogy rothadásnak induljon.
A táplálék mennyiségénél vegyük figyelembe a hörik számát, és eleve pici méretét, és a nosténynek több folyadékra van szüksége, ha kicsinyeit szoptatja.



Próbálkozhatunk, az itatással, de miután megkóstolta, és tovább állt, akkor ne eroltessük, maradjunk a friss lédús zöldség-gyümölcsnél. A rágcsálóknak gyártott önitató csöve a törpehöriknek vastag, ezek inkább a tengerimalacoknak, és a deguknak alkalmas ivásra.



A höri az alváshoz nyugodt helyet keres magának. A kisház ezért fontos, mert oda bevackolhatja magát. A nyári meleg oket is megviseli. Az elso meleg napokban, a fejét a kisház ablakán kidugva aludt. A kánikulában, a terrárium sarkába a forgácsot is félre tolta, és a muanyagot használta fekhelynek.
Amint elviselhetové vált számára a homérséklet, ismét a kisház lett otthona.



A kisházat leemelve láthatjuk a gondosan elrendezett forgácsot, a szétszedett vécépapír-gurigából, és a szénából megépített vackát.



Mikor kivesszük, ügyeljünk arra, hogy nem érzékeli a veszélyt rejto magasságot. Ezért a talajon, vagy talajközelben játszunk a hörivel. Mozgékony természete bajba sodorhatná egy asztalról, vagy székrol leesve.



A terráriumon kívül a nagy és szokatlan térben , és a fedezék nélküli helyeken, csak kúszva járkál. Idonként veszélyt érezve megáll, és akár három percig is mozdulatlanul maradhat, azaz lefagy, mint a Windows, aztán Reset, és megy tovább. Ilyen esetben, ne háborgassuk, el fog indulni magától is.


A hörcsög vásárlása elott,
járjuk végig az ismert kisállat kereskedéseket, és nézzük meg a választékot.
Elso lépésként tegyük be kezünket a terráriumba (persze, csak ha lehet) és figyeljük meg az állatok viselkedését. Ha nem menekülnek el, hanem odajönnek a kezünkhöz, akkor szelíd állatokra találtunk. Amennyiben két lábra áll, és kerrego hangot ad, ha közelebb nyúlunk harapni is fog. Az ilyen hörcsögöt ne vegyünk meg, mert már nem lesz szelíd. Miután ellenoriztük viselkedésüket, figyeljük meg mozgásukat, szorüket, és hogy nincs-e rajtuk sebhely.
Ha minden feltételnek megfelel a hörcsög, akkor vásároljuk meg.

A szakirodalom szerint az egészséges állatok 3 évig élnek, de nem tudhatjuk, hogy milyen alomból származnak, ezért készüljünk fel, hogy másfél-két év után elpusztulhat a kedvencünk.

Forrás: http://torpehorcsog.fw.hu/tartas.html

Lap tetejére

Kommunikáció

A nyulak a természetben társas állatok, kolóniákban élnek. Kommunikálnak egymással, hiszen másképpen nem maradnának életben. Mivel zsákmányállatok, nem lenne célszerû hangos bömböléssel vagy rikoltozással tartaniuk a kapcsolatot, azonnal elkapnák a hangoskodókat a ragadozók.

Így a nyulak a csendes hangadást fejlesztették tökélyre, valamint a "testbeszédet" és a különféle szagjelekkel való kommunikációt. Ez utóbbi ember számára érzékelhetetlen.

1. Hangjelzések

  • Halk fogkocogtatás vagy fogõrlõ zajok: kellemesen érzi magát a nyúl. Egyenértékû a macska dorombolásával.
  • Halk, rövid makogó hangok: jól érzi magát, örül.
  • Mélyebb, dörmögõ hangok: a baknyulak udvarlásának jele. Néha a gazdinak is teheti a szépet. Erõs lábdobbantások is kísérhetik.
  • Erõs fogcsikorgatás: félelem, fájdalom.
  • Morgás, fújtatás: vigyázat, a nyuszi fenyeget! A magát dominánsnak érzõ nyúl a saját ketrecében és magáénak tartott területén elbánhat az alacsonyabb rangúnak tartottal! Ezt követõen a mellsõ lábaival odacsaphat, sõt még haraphat is!
  • Visítás, sikítás: fájdalom, nagy ijedtség.

2. Testbeszéd

  • Barátságos megnyilvánulások:

    - Bökdösés orral
    - Nyalogatás, finom rágcsálás (pl. ruhát)
    - Fejét a kezünk alá dugja
    - Hozzánk bújik
    - Követ a lakásban
    - Elénk ül vagy fekszik, esetleg háttal, és a válla felett hátranézeget (ez egyben játékra hívás is)
    - Lefekszik, fejét a földre hajtja, füleit hátracsapja.

  • Félelem, ijedtség:

    - A nyuszi ledermed: "lapul", a fülek hátracsapva, a fej nem a földön fekszik. A szemek rémülten kitágultak.
    - Közeledés esetén a szabadban ijedten elfut, a ketrecben céltalanul körbe szaladgál.

  • Elégedett, jól érzi magát:

    - mosakodik, tisztálkodik
    - kényelmesen oldalra fekszik, vagy a hátsó lábait kinyújtja
    - nyugodtan ül vagy fekszik
    - össze-vissza ugrálás, pörgés-forgás: a legnagyobb megelégedés, jókedv jele

  • Egyéb testbeszédformák:

    - ha megdörzsöl valamit az állával, ez területi jelzés a nyulaknál. "Ez az enyém" - bármi (bárki) legyen is az...
    - kaparás, karmolás: vagy az ösztönös mozgás (ásás) idõnkénti utánzása, vagy... az elkényeztetett kedvenc figyelmet követel.
    - "odacsíp" a fogaival: lehet elégedetlenség jelzése, baknyuszinál udvarlás, de durva játékrahívás is.
    - hátat fordít, elmegy, otthagy minket: elege lett, magányt akar.
    - elõre állított fülekkel közeledik: kíváncsi.

3. Különleges viselkedésformák

Néhány nyuszi, álalában a bizalmasabb típusból, elképesztõ módokon képes felhívni magára a figyelmet.

  • Zajos rágcsálással, hangos kaparászással
  • Hozzáférhetõ ruhanemûk, apróbb tárgyak elcipelésével, ide-oda hajigálásával
  • Kikapja a gazdi kezébõl a könyvet, újságot, akármit...
  • Felágaskodva "kéreget", esetleg kaparászik is
  • A ruhánkat huzigálja
  • Felugrik és a gazdin sétál, esetleg az ölébe ül
  • A sértõdött nyuszi, ha nem foglalkozunk vele eleget, más nyuszi szagát érzi rajtunk stb, a következõket követheti el:

    - a "bûnös ruhanemû" szétrágása, esetleg levizelése és/vagy lebogyózása...
    - ugyanez, de az egész élettérre - legtöbbször az ágyra - kiterjesztve...
    - általános rágcsálás és kaparás
    - harapás.
    (jobb kiengesztelni mihamarabb...)

Forrás: http://www.hobbynyul.gportal.hu/gindex.php?pg=26477188

Lap tetejére

Képek

Rebeka & Rosco.Rebeka & Rosco.

Lap tetejére

Linkek

A teljesség igénye nélkül, néhány hasznos link (ha tudsz még, kérlek, írd meg):

Magyar nyuszis oldalak:

Sport- és Hobbynyúltenyésztõk Fajtaklubja - http://www.nyultenyesztok.atw.hu/

Törpenyúl Klub - http://www.torpenyul.hu/

http://nyul.lap.hu/

http://torpenyul.lap.hu/

http://www.hobbynyul.gportal.hu

http://www.torpenyul.eoldal.hu/

http://www.allatpatika.hu/torpenyulak_tartasa.html

Angol nyuszis oldalak:

House Rabbit Society - http://www.rabbit.org/

http://www.clickerbunny.com

http://www.kaninhop.dk

http://www.mylovelybunny.com

http://language.rabbitspeak.com

 

Epilógus

Vigasztalhatatlan vagyok. Adtam Rosconak almát, répát, de sajnos hasmenése lett tõle (valószínûleg vegyileg kezelt volt a gyümölcs, zöldség...). Elvittem dr. Molnár Zsolt kisállatgyógyász szakállatorvoshoz a NONSTOP Állatkórházba, aki szurit adott neki három napon át, és úgy tûnt, jobban is lett tõle. Pár nap múlva azonban, egy hétfõi reggelen, felkelésünk után nem ugrált oda hozzánk, ahogy szokott, hanem feküdt (!) továbbra is a helyén. Rohantam vele az állatorvoshoz, de sajnos teljesen besárgult, és az infúzió és extra szuri sem tudta megmenteni.

Drága nyuszikám! Nagyon hiányzol! A szívünkben élsz örökké!

Candle

Lap tetejére

© Mador.hu